Czy Ekuz Trzeba Miec Przy Sobie

Czy Ekuz Trzeba Miec Przy Sobie?

Czym jest Ekuz?

Ekuz to skrót od Elektronicznej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument, który potwierdza nasze ubezpieczenie zdrowotne i uprawnia nas do korzystania z usług medycznych w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej.

Czy Ekuz jest obowiązkowy?

Tak, posiadanie Ekuz jest obowiązkowe dla każdej osoby ubezpieczonej w polskim systemie zdrowia. Bez niego nie będziemy mogli skorzystać z opieki medycznej w innych krajach UE.

Czy Ekuz trzeba mieć przy sobie?

Tak, zgodnie z przepisami, Ekuz powinien być zawsze przy sobie w czasie podróży po krajach UE. W przypadku kontroli granicznej lub wizyty u lekarza, będziemy musieli okazać ten dokument.

Czy Ekuz jest ważny tylko w UE?

Nie, Ekuz jest ważny również w krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz w Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.

Czy Ekuz można pobrać w formie elektronicznej?

Tak, od niedawna istnieje możliwość pobrania Ekuz w formie elektronicznej. Wystarczy zalogować się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia i pobrać dokument w formacie PDF.

Wnioski

1. Posiadanie Ekuz jest obowiązkowe dla każdej osoby ubezpieczonej w polskim systemie zdrowia.
2. Ekuz powinien być zawsze przy sobie w czasie podróży po krajach UE.
3. Od niedawna istnieje możliwość pobrania Ekuz w formie elektronicznej.

Podsumowując, posiadanie Ekuz jest niezbędne dla każdej osoby, która planuje podróżować po krajach UE. Dokument ten potwierdza nasze ubezpieczenie zdrowotne i uprawnia nas do korzystania z usług medycznych za granicą. Pamiętajmy, że Ekuz powinien być zawsze przy nas, gdyż może być on wymagany podczas kontroli granicznej lub wizyty u lekarza. Dzięki możliwości pobrania Ekuz w formie elektronicznej, możemy mieć go zawsze przy sobie w naszym smartfonie lub tablecie.